Niemal każda atrakcja na trasie wiąże się z jakąś legendą, która nadaje aury tajemniczości Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Zamki na Szlaku Orlich Gniazd, jaskinie pełne nietoperzy i fantazyjne ostańce skalne poza ich naturalnym pięknem, osnute w opowieści ludowe stają się jeszcze bardziej przyciągające. Na naszym szlaku znajdzie się również Ojcowski Park Narodowy  – choć mały, kryje wiele atrakcji, akurat na weekend. Poznajcie je z nami z perspektywy siodełka rowerowego w MAJÓWKĘ, bądź w zwykły weekend

Trasa: trudność – średnia/trudna, nawierzchnia: asfalt, szutry, drogi gruntowe – ścieżki leśne i górskie, czasem kamieniste, nachylenie: liczne bardziej i mniej strome podjazdy i zjazdy na trasie, suma dziennych przewyższeń 300-500 m, dystans dzienny: ok. 40 – 77 km, całkowity dystans: ok. 100 km w weekend, 175 km w majówkę; trasa nie ma charakteru pętli; zalecane rowery trekkingowe, crossowe, górskie;

Przebieg tras:

Majówka

Dzień 1: dystans ok. 60 km; Zamek Olsztyn – Złoty Potok – Żarki – Zamek Mirów – Zamek Bobolice – Zamek Morsko – transfer busem do Wolbromia; Dzień 2: dystans: ok. 60 km; Wolbrom – Smoleń – Pilica – Zamek Ogrodzieniec – Klucze, Pustynia Błędowska – Zamek Rabsztyn – transfer busem do Wolbormia; Dzień 3: dystans ok. 60 km; Wolborm – Rabsztyn – Sołuszowa – Zamek Pieskowa Skała – Ojcowski Park Narodowy;

Weekend:

Dzień 1: dystans ok. 60 km; Zamek Mirów – Zamek Bobolice – Zamek Morsko – Zamek Ogrodzieniec – Klucze; Dzień 2: dystans ok. 50 km; Klucze, Pustynia Błędowska – Zamek Rabsztyn – Sołuszowa – Ojcowski Park Narodowy;

Atrakcje na trasie:
Jura Krakowsko – Częstochowska i Szlak Orlich Gniazd – chyba każdy słyszał o tym magicznym regionie, położonym między Częstochową a Krakowem. Miejsce wręcz kultowe wśród kolekcjonerów zamków, zniewalających widoków, podróżników, kolarzy MTB i osób wspinających się. Trasy nie są łatwe, ale warte wysiłku! Wśród ostańców wapiennych i zamków obronnych wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, rozsianych na ponad 180 km, czeka Was niesamowita przygoda i niezapomniane krajobrazy. Natura obdarzyła ten region wyjątkowymi formami skalnymi, które z dołu imponują kształtami i wymiarami, kuszą by się na nie wspiąć, z góry natomiast oferują niezwykłe widoki. Wytchnieniem w podróży będzie z pewnością przejazd przez Ojcowski Park Narodowy i Dolina Prądnika. Asfaltowa droga, gładka jak stół, pozwoli niespiesznie toczyć się w dół dając czas na podziwianie cudów tutejszej natury.

Zamek Olsztyn (majówka) – to pierwsza, patrząc od północy, warownia położona na szlaku Orlich Gniazd. Jej charakterystyczne wieże: 35-metrowa wieża cylindryczna i druga – kwadratowa przyciągają wzrok podróżników już z daleka. Zamek istniał na wzgórzu od XIII wieku i został włączony do systemu obronnego poprzez jego rozbudowę przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Więziono tutaj Maćka Borkowica, wojewodę poznańskiego, który ponoć miał spiskował przeciwko królowi Kazimierzowi. Oskarżony również o rozbój, trafił do wieży zamkowej, gdzie zmarł z głodu dopiero po 40 dniach. Również Jagiellonowie doceniali walory obronne zamku dbając o jego dobry stan. Warownia olsztyńska, podobnie jak wszystkie inne na szlaku Orlich Gniazd, uległa poważnemu uszkodzeniu podczas potopu szwedzkiego. Po wojnie północnej w XVIII wieku nie nadawała się już do zamieszkania i celów obronnych – kamienie z ruin wykorzystano do budowy pobliskiego kościoła.

Zamek Mirów – warownia wprawdzie nie jest udostępniona do zwiedzania, ale można obejrzeć ją dokładnie z zewnątrz. Stojące na wzgórzu ruiny są również doskonałym punktem widokowym na okolicę. Początkowo był kamienną strażnicą podległą pod pobliskiemu zamkowi w Bobolicach. Strażnica ta należała do szlacheckiego rodu Lisów, którzy byli również właścicielami zamku w Koziegłowach. W 1587 zamek zdobyty został przez arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do tronu polskiego. Od tego czasu rozpoczął się proces stopniowego podupadania warowni. Zamek w Mirowie mocno ucierpiał również podczas potopu szwedzkiego, kiedy zniszczono znaczną część murów. Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w 1787 r.

Zamek Bobolice – jeden z bardziej okazałych zamków na Szlaku Orlich Gniazd, tym bardziej, że niedawno doczekał się rekonstrukcji. Został wybudowany jak pozostałe zamki w XIV wieku na zlecenie Kazimierza Wielkiego. Zamek miał zabezpieczać okoliczne dominium i bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego wówczas do Korony czeskiej. Zamczysko wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk, a podczas potopu szwedzkiego i dalszych wojen szwedzkich w XVII wieku był wielokrotnie obiektem ataków. W 1661 został opuszczony i popadał w ruinę. Choć próbowano go jeszcze ratować i w nim mieszkać, nie przetrwał wojennych zawieruch. Po drugiej wojnie światowej mury zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.

Zamek Ogrodzieniec – to miejsce chyba zna każdy, tym bardziej że stanowił scenerię do filmów takich jak Janosik, czy Zemsta, a nawet w serialu Wiedźmin. Imponujące ruiny zamku znajdują się na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Założenie zamkowe było doskonale wkomponowane w otoczenie: z trzech stron osłaniały go wysokie skały, a obwód zamykał kamienny mur, wjazd prowadził wąską szczeliną między skałami. Warownią zarządzali jedni z najbogatszych rodów kupieckich w czasach Jagiellonów – Włod­kowie z Chra­bi­mowic herbu Sulima, Salomonow­ic­zowie i Firlejów. Również ta warownia ucierpiała podczas potopu szwedzkiego i kolejnych wojen. Ostatecznie został opuszczony w 1810 r.

Pustynia Błędowska – największy w Polce obszar piasków lotnych, ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Częściowo chroniona, była również wykorzystywana również przez lata jako poligon wojskowy. Ale bez obaw – podziwiać ją będziemy z bezpiecznego punktu widokowego, bez konieczności przekopywania się przez jej tereny.

Rabsztyn – imponujące ruiny zamku gotyckiego wzniesionego prawdopodobnie w XIV w. na miejscu poprzedniej, drewnianej warowni z XII-XIII w. Zamek podzielił los wielu innych w czasie najazdu Szwedów. Wśród ruin zamku w Rabsztynie powstały zdjęcia do filmu Karol. Człowiek, który został papieżem, w reż. Giacomo Battiato.

Zamek w Pieskowej Skale – wzniesiony na pocz. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, również wchodził w system fortyfikacji na Szlaku Orlich Gniazd. Początkowo gotycki styl został zastąpiony stylem renesansowym w XVI wieku. Zamek, choć był kilkakrotnie niszczony i przebudowywany, jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce. W ostatnich latach pieczołowicie odrestaurowany, zwany bywa również „małym Wawelem” za sprawą arkadowego dziedzińca.

Maczuga Herkulesa – jest najbardziej rozpoznawalną formacją skalną w Ojcowskim Parku Narodowym. Wraz z innymi fantazyjnymi wytworami natury, takimi jak Rękawica, Łaskawiec, czy Igła Deotymy, jest wapiennym ostańcem powstałym w wyniku efektem erozji skał. Maczuga wyrasta z ziemi pod zamkiem w Pieskowej Skale, na terasie – tak zwanym „Fortepianie”. Ze związanych z nią legend wywodzą się również inne jej nazwy: Maczuga Kraka, Skała Twardowskiego, Sokola Skała, czy Czarcia Skała.

Ojców – położony u bram Ojcowskiego Parku Narodowego, zyskał sławę miejscowości uzdrowiskowej w XIX wieku za sprawą mikroklimatu malowniczej Doliny Prądnika. Znajdziemy tu domy kuracjuszy, a także kolejny zamek wybudowany przed Kazimierza Wielkiego. Król nazwał go „Ociec u Skały” na pamiątkę tułaczki swego ojca – Władysława Łokietka. Ojcowski Parku Narodowy, choć najmniejszy ze wszystkich parków narodowych w Polsce, oferuje mega kumulację atrakcji w zasięgu jednego dnia wycieczki. Lunch z ojcowskim pstrągiem jest obowiązkowy!

Brama Krakowska – stworzona przez naturę, broniła szlaku handlowego ze Śląska do Krakowa. Wysokie na 15 m wapienne skały majestatycznie otwierają szlaki do jednych z najpiękniejszych regionów Polski. Za skałami kryją się dwa wąwozy – Skałbania i Ciasne Skałki – a obok słynne źródełko miłości.

Kaplica Ojcowski Park NarodowyKaplica Na Wodzie w Ojcowskim Parku Narodowym podobnie jak wóz Drzymały w Wielkopolsce, przeszedł do historii jako przykład lokalnego oporu wobec zaborcy. Zakaz stawiania budowli sakralnych wynikających z rusyfikacji został ominięty poprzez postawienie kaplicy na palach w wodzie, wplatając patriotyczne akcenty w jej wyposażenie. Nadano jej urokliwy szwajcarsko – ojcowski styl, dzięki któremu wpisuje się w górski klimat okolicy.

Cena obejmuje:

  • nocleg – podczas wyprawy wypoczniecie w wygodnym pensjonacie, 2 noce w trakcie majówki (w jednym miejscu) lub 1 noc w pozostałych terminach, w pokojach 2-osobowych z łazienkami;
  • wyżywienie – otrzymacie 2 śniadania podczas majówki, w pozostałych terminach 1 śniadanie
  • transport busem z i do Warszawy z rowerami na przyczepie;
  • asekurację samochodową Uczestników na trasie;
  • transport bagaży;
  • opiekę pilota podczas wyprawy,
  • ubezpieczenie  NNW i OC oraz rowerów;
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów
  • dodatkowych posiłków podczas wycieczki

Cena:

MAJÓWKA – 755 zł

Dopłata za pokój 1-osobowy za całą wyprawę 240 zł

Wynajęcie roweru 240 zł na całą wyprawę

POZOSTAŁE TERMINY – 560zł

Dopłata za pokój 1-osobowy za całą wyprawę 120 zł

Wynajęcie roweru 140 zł na całą wyprawę